ثبت اختراع

من آمار دقیقی از میزان ثبت اختراع در کشور ندارم، اما می دونم بالاست. چند سال پیش یکی از استادامون به کنایه با لحظه شیرینی یزدیش به ما می گفت: " شما هم اگه طرحی دارین ببرین ثبتش کنین دا. و ..."  این مسئله از چند جنبه اهمیت دارد:

١- واقعیت این است که از نظر تخصصی نظارت واحدی بر این طرح ها وجود ندارد. ما به قوانین جهانی در این زمینه تن نداده ایم و به دلیل روابط گرم علمی و فرهنگی با دنیا عملاً بارها اتفاق افتاده که طرح شناخته شده و شناسنامه دار در خارج کشور، عیناً‌ و یا با اندکی تغییرات در کشور به ثبت رسیده و ... کارشناسان فعال در این حوزه هر یک به حسب آشنایی با موضوعی و مبحثی شاید بتوانند، به طور نسبی تاثیری در روند بررسی و پالایش طرح ها داشته باشند، اما عملاً اوضاع نابسامانی بر حیطه ثبت اختراع حاکم است و در نتیجه نمی توان تحلیل دقیقی از میزان و کیفیت نوآوری در کشور داشت.

٢- اگر اختراع های انجام شده، هدفمند و مطالعه شده باشد، انتظار می رود در حیطه و حوزه های مشکلات کلیدی و مهم کشور متمرکز شود. از آنجایی که اکثر مشکلات مهم مثل: مصرف انرژی، ترافیک، الودگی هوا، مسکن و ... به صورت گره کوری سالهاست که لاینحل باقی مانده، شخصاً‌ دید مثبتی نسبت به اختراع های صورت گرفته در کشور ندارم.

٣- در آخر آنچه مسئله ثبت اختراع، افزایش بیش از اندازه آن در کشور را مضحک تر می کند، نوع حمایت دولت، ارزش مالکیت معنوی و ... است. مالکیت معنوی اگر نگوییم چیزی ناشناخته اما امری کم اهمیت تلقی می شود.

سوالی که برایم باقی مانده این است که این مخترعین متعدد و رنگارنگ با چه هدف و انگیزه ای دست به تهیه و ثبت طرح های خود می نمایند؟ شاید جواب ساده این سوال را بتوان در  گرایش به مدرک گرایی دانست. آیین نامه اجرایی شناسایی نخبگان می تواند، گواه این ادعا باشد و ...

 

/ 1 نظر / 2 بازدید
سائده

انگيزه معلومه: 1- آقا دوماد چي‌كاره‌ست؟ 20 تا اختراع ثبت شده داره 2- دختر ما 20 تا اختراع ثبت شده داره مهريه‌ش بايد بيست هزار تا سكه بهار آزادي باشه 3- فرق من با ساير داوطلبان آزمون دكترا اينه كه من 20 تا اختراع ثبت شده دارم. 4- ما وزيرامون همه نخبه هستن. هر كدوم 20 تا اختراع ثبت شده دارن 5- من الان 20 تا اختراع ثبت شده دارم بگيد از اين به بعد قلي گوسفندا رو ببره چرا 6- من الان 20 تا اختراع ثبت شده دارم و نخبه هستم و نبايد برم سربازي 7- آقاي مدير اگرچه ديپلم ردي هستن ولي 20 تا اختراع ثبت شده دارن ....