نون و القلم و مایسطرون

مطالب عیناً از ص ۶٣ نون و قلم مرحوم جلال آل احمد نقل می شود:

"کار قلندر ها هم از اینجا شروع شد که اول تک تک و بعد دسته دسته از بیابانگردی دست کشیدند و امدند توی شهرها. چرا که توی دهات دیگر چیزی پیدا نمی شد و دهاتی ها برای زندگی خودشان هم درمانده بودند. قلندرها همین طور که عده شان توی شهرها زیاد می شد؛ برای آنکه نان و آبی فراهم کنند، شروع کردند به نقالی و مداحی و کم کم که جمعیت پای نقلشان زیادتر می شد جراتی پیدا می کردند و گریز به صحرای کربلای مردم هم می زدند و همین جور یواش یواش مردم را دور خودشان جمع کردند و کردند تا پا گرفتند و جل و پلاسشان را تو تکیه ها پهن کردند و ماندگار شدند.

جان دلم که شما باشید، قضیه ای که باعث رونق بازار قلندرها شده بود این بود که رئیسشان، میرزا کوچک جفردان، سی چهل سال پیش از وقایع قصه ما، خودش را آخر عمری توی یک خمره تیزاب انداخته بود و سر به نیست کرده بود و مریدهایش چو انداخته بودند که غیبش زده و به زودی ظهور می کند و دنیا را پر از عدل و داد می کند.

هر کدام از قلندرها که در مجلسی مدحی با نقلی می گفت حتماً اشاره ای هم به این قضیه می کرد و دیگر خیلی ها باورشان شده بود و روز و شب منتظر بودند."

روح اش شاد

اطلاعات تکمیلی در مورد این داستان جلال را از اینجا بخوانید.

 

 

گاهی هوس می کنم روزنگار بنویسم. اینقدر احساس خفگی میکنم که فکر می کنم فقط منم و باید بنویسم و انگار هیچ کس حواسش به این همه اتفاق جور و واجوری که دور و برمان می افتد نیست و ...

اما تو نانوشته ها را بخوان. من فقط ار زیبایی ها شادی ها و خنده ها خواهم نوشت.

١- اولین وبلاگ انگلیسی ام را در livejournal راه انداختم.

2- جولی و جولیا رو دیدم و up in the air هر دو بسیار زیبا و فوق العاده اند.

3- قبلاً گفتم که مزاحمت هایی در محل کارم ایجاد شده بود که خدا رو شکر فعلاً حل شده و ... قبل از آن هم دو مورد دیگه بود که خیلی آزارم داد. این روزها حسابی دارم حال زندگی رو می برم و مجردی عشق میکنم.

4- خیلی بد رانندگی می کنم. خیلی. خیلی. همین جا قول می دم دیگه صدای موزیک رو بلند نکنم. دیگه سرعت نرم. و از خدا ممنونم که تو این چند روز اخیر خیلی به من رحم کرده.

5-  خبر آخر اینکه اگه امام بطلبه!!! تا دو هفته دیگه می رم مسکو و سنپترزبورگ!!!

 

/ 6 نظر / 2 بازدید
آبراکساز

خدا رو شکر که سرحالی و عشق می کنی! و دوباره آمدی!![چشمک] 1- مبارکه پیشرفت کردی آدرسش رو بده[تایید] 2-هنوز ندیدم[لبخند] 3-خدارو شکر[بغل] 4-مراقب باش[اوه] 5-اَاَاَخوش بگذره!!‌ ما رو هم بطلب. با کی میری؟[دست] کاش میامدی تئاتر حیف شد چه سوژه ای راستی؟؟[متفکر]

آبراکساز

اِ به من نگفتین پس چرا؟ خوش بگذره بهتون!

سائده

به به! از اين طرف‌ها! مطلب جالبي بود. بر مي‌گردي كه خدا بخواد يا قصد موندن داري؟ كي بر مي‌گردي؟

shamal

چرا نطلبه؟؟کی بهتر از صبا[شوخی] خوش باشی و خوش بگذره [گل][گل]

کویر

سلام بانو رفتی روسیه شعار یادت نره. امیدوارم بهت خوش بگذره. ضمنا بهت اصلا نمیاد بد رانندگی کنی بلا[چشمک]

shamal

زاس می گه کویر!!خوب شد اون روز خودمون ماشین داشتیما[پلک]