سپر بلا

دیروز یکی از همکارانم رو سوار کردم. اصلاَ با هم آشنا نبودیم. فقط دور آ دور می دیدمش. دختر خنده رو و بشاشی است. چادر ملی ها سرش میکنه و  کیف کوله پشتی رو روی چادرش میندازه (دوست ندارم بگم که سال گذشته در همون قضاوت های نگاه اول چندان نمی پسندیدمش.) تا اونجا که من می دونم منشیه. هم مسیری مون کوتاه بود. برای همین شرمنده شدم و راه ام رو یه کم عوض کردم که اقلاً به سوار و پیاده شدنش بیارزه.
تا سوار شد، چشمش افتاد به روی داشبورد که کاست های شجریان رو همین طور ریخته بودم. نگاه کرد و خندید و گفت: شما هم که سنتی کاری.

گفتم: آره دیگه.

-هرچی کم و کسر کتاب داشتی، کاست CD بیا سراغم. عشق من تو زندگی همین کتاب ها و کاست ها و ... است.

معمولاً اینجور وقت ها من بلافاصله برای اینکه جنبه های فرهنگی ام رو نشون بدم، یادی از اون چند کارتن مجله فیلمی می کنم که تو خونه تلنبار شده (قابل توجه ماتئی).

گفت: چه رشته ای خوندی؟

گفتم: مهندسی عمران.

- کاره خوب و شما کردی.

- شما چی خوندی؟

- سینما و ادبیات.

- هردو؟ 

- آره. لیسانس سینما از دانشگاه هنر و لیسانس ادبیات از دانشگاه سوره. 5 تا فیلم کوتاه هم ساختم. ولی خب برای اینکه تو سینما کار کنی باید سرمایه داشته باشی. تهیه کننده ها از آدم حمایت نمی کنن.

اینجور وقت ها غم خودم یادم میره. به نظرم اون تهیه کننده ها هم خودشون کلی بدبختی دارن. به قول بیل گیتس*، تو این مملکت کی از سرمابه اون ها حمایت میکنه؟ اون ها هم مجبور می شن رو طرح های عامه پسند، پیش پا افتاده و تضمین شده سرمایه گذاری کنن. این دوست من هم البته ادعایی نداره اما واقعاً حقش نیست که بعد از اینهمه تحصیل تو این دو رشته بیاد تو دفتر ما یه کار کاملاً بی ربط بکنه.

* بیل گیتس: هرگز از سختگیری های استادتان ناراحت نشوید. چون او به مراتب از رئیستان بهتر است. چرا که رئیستان امنیت شغلی استادتان را ندارد.

تحشیه بر حاشیه: البته در شرایط فعلی ایران امنیت رئیس ما از هر نظر از امنیت استادمان بیشتر است. (قابل توجه سانده و ابوعطای قورباغه)

------

شبان وادی ایمن گهی رسد به مراد

که چند سال به جان خدمت شعیب کند

 

/ 1 نظر / 2 بازدید
سائده

واقعا جای تاسف داره وقتی آدم از این دست مشکلات می‌بینه. البته این آدم‌ها هم دو دسته هستن. دسته اول آدم‌هایی هستن که واقعا از سر حمایت نشدن وضعشون اینه. دسته دوم هم که متاسفانه این روزها دارن خیلی زیاد میشن خانم‌هایی هستن که فکر می‌کنن لیسانس پشت سر هم گرفتن خیلی کار شیکیه. البته هر دوی این موارد از معضلات اجتماعیه و بسیار مخرب.