به ساز ارغنون

رفتیم به رنگ ارغوان را دیدیم. اولین بار بود که خیلی تحقیق و تفحص نکردم و به توقیف ۵ ساله و نام ابراهیم حاتمی کیا اعتماد کردم و ...

نمای اول فیلم دقیقاً مشابه ارتفاع پست شروع می شود. هوشنگ ستاری در جیپ آبی رنگش به سمت ارتفاعات مه کلا رهسپار است و ما از کنار چرخ راست و جلو گلای و لای مسیر را تماشا می کنیم.

در ارتفاع پست چرخ چپ جلو را می دیدم که پنچر است دارد به زحمت لاشه ماشین را روی آسفالت تفتیده آبادان می کشد. حمید فرخ نژاد یکی یکی کارت ها را از شیشه بیرون می ریخت. یادتان آمد؟

از همین نمای اول تکراری و همان نمای قبلتر اعدام نمادین با عینک و چشمان باز، به دلم افتاد که شاید فیلم جالبی نباشد.

دوست ندارم قضاوت کنم. برای نوشتن در مورد جزئیات فیلم هم باید چند بار یک فیلم را دید، و بعد از کنار هم قرار گرفتن این جزئیات شاید...

چیزی که به ذهنم می رسد این است که اگر زیر چشمان سیاه ارشد را (رضا بابک) فراموش کنیم، چرا ارشاد یا اطلاعات یا نمی دانم کجا؟ چنین فیلم بی رنگ و بی خاصیتی را ۵ سال توقیف کرده؟ و حالا با پخش آن چه تطهیری از سربازان گمنام امام زمان می خواهد بکند؟!!!

پینوشت١: دارم سعی می کنم بر گردم به روزهای یک ماه پیش، اما بهار در راه و لطافت هوا مانع می شود. چهچه ای بی موقعی است اما مغتنم است.

پینوشت٢: ارغنون سازی است مشهور که افلاطون وضع آن کرده است و بعضی گویند ارغنون ترجمه مزامیر است یعنی جمیع سازهای تفننی و بعضی دیگر گویند چون هزار آدمی از پیر و جوان همه به یکبار به آوازهای مخالف یکدیگر چیزی بخوانند، آن حالت را ارغنون خوانند و جمعی دیگرگویند که ارغنون ، ساز و آواز هفتاد دختر خواننده و سازنده است که همه یک چیز را به یکبار و به یک آهنگ باهم بخوانند و بنوازند و ... 

------

کاروان رفت و تو در خواب و بیابان در پیش

کی روی ره ز که پرسی چه کنی چون باشی

/ 1 نظر / 2 بازدید
سائده

به سینمای ایران هیچ امید خیری نیست. پیشنهاد می‌کنم سعی نکنی امتحانش کنی. دیروز رفتم مرگ خودم چند تا کتاب تصنیف و پیش‌درآمد ویولن و کمونچه بخرم. محض رضای خدا یک کتاب هم پیدا نکردم! با خودم فکر کردم احتمالا به به زودی دیگه امیدی به موسیقی هم نیست. علی حاتمی رفت، پرویز مشکاتیان هم رفت و دیگه هیچکس نیومد جای اینها. چون کسی تربیت نشد. چون کسی نخواست که ترتیب کنه. چون دو رویی و تزویر شد مسیر پیشرفت در هنر ایرانی که متاسفانه تزویر و هنر مثل جن و بسم‌الله هستن.